Funkci senátorky bych vykonávala na plný úvazek

mgr beranovaKandidujete za KSČM v podzimních volbách do Senátu. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla kandidovat ?
Přimělo mě k tomu to, že je mi líto nechat svůj ještě poměrně dobrý duševní potenciál zahálet a ráda bych jej využila ku prospěchu celé společnosti. Jelikož už nejsem vázána žádnými stálými pracovními povinnostmi, mohla bych funkci senátorky vykonávat, jak my učitelé říkáme, na plný úvazek.
Dá se říci, že jste již zkušená komunální politička...
Již čtvrté volební období působím jako zastupitelka města Nymburku. Tři volební období jsem vykonávala funkci předsedkyně kontrolního výboru, toto volební období jsem předsedkyní finančního výboru. Vím, že politik »musí být vidět«, a to se mi na Nymbursku daří. Pohybuji se stále mezi občany. Mohou mě kdykoli a kdekoliv oslovit a sdělit mi své problémy. Nejezdím totiž autem, ale na kole či pěšky. Členkou komunistické strany jsem již od roku 1965. Celou dobu jsem byla vedena k tomu, abych nezištně pomáhala tam, kde je třeba.

Mimochodem, co říkáte na současné politické dění ve vašem městě?
Nelíbí se mi to. Dva roky nikdo neměl žádné připomínky, až najednou ze dne na den, čtrnáct dní před volbami, je špatně všechno, co starosta Tomáš Mach učinil. To se nedělá. Dál to nevidím dobře. Už jen proto, že je rozdělaná spousta projektů, v nichž je zaangažovaný bývalý starosta. Uvidíme, co se bude dít. A pan Fojtík není vhodná osobnost na post starosty. Za svůj názor se nestydím.
Pokud se stanete členkou horní komory parlamentu, jaké oblasti byste se chtěla věnovat?
Jelikož se řídím tím, že člověk by měl dělat to, čemu rozumí, a to, co umí, v případě zvolení do Senátu by mou prioritou bylo pochopitelně školství, o kterém mám největší přehled. Ráda bych se zaměřila na to, aby došlo ke zkvalitnění základního školství. Je potřeba, aby se skončilo s různým experimentováním a raději se směřovalo k jeho jednotnosti. To znamená používat stejné učebnice a učit podle stejných učebních plánů. V současné době totiž dochází k tomu, že když se dítě přestěhuje a přejde do jiné školy, většinou se učí podle jiných učebnic a některá témata se musí samo doučit. Sama jsem se o tom přesvědčila v případě své vnučky.
Čím se zabýváte nebo jste se zabývala v »civilním« životě?
Jsem povoláním učitelka matematiky, kterou jsem učila celkem 44 let, z toho téměř čtyřicet let na jediné škole, a to Středním odborném učilišti a Střední odborné škole v Nymburce. Dnes ještě dle možností pomáhám slabším žákům, například přes nadaci Otevřená budoucnost dětem v dětském domově v Nymburce.
Jaké jsou největší problémy území, za které se ucházíte o post senátorky? Jak byste jako senátorka mohla a hlavně chtěla lidem, kteří zde žijí, pomoci?
Svůj volební obvod znám poměrně dobře, protože téměř ze všech obcí dojížděly děti do naší školy, takže mě zná mnoho nejen rodičů, ale i prarodičů mých žáků. Učila jsem někdy i dvě generace z jedné rodiny. Další problém, který bych chtěla v jednom z nejvyšších státních orgánů řešit, je odchod firmy AZOS z Nymburka, která ač nemá všechna potřebná povolení, nehodlá ukončit výrobu, a výpary, které při této výrobě vznikají, poškozují zdraví občanů našeho města a způsobují jim nemalé zdravotní problémy.
Voleb do Senátu se účastní obvykle dost málo voličů. Proč to podle vás tak je? Jak a čím apelujete na voliče, aby jich přišlo víc?
Udělala jsem si takový menší průzkum u svých přátel i náhodných kolemjdoucích občanů jak v Nymburce, tak v obci, kde mám chalupu. Nejčastěji si lidé myslí, že Senát je vlastně jakési odkladiště již nepotřebných politiků, nebo že je Senát pro naši společnost zbytečný. Aby to tak nebylo, záleží jen na senátorech, aby svým jednáním dokázali občanům, že zbyteční nejsou.
Jaký výsledek budete považovat za svůj volební úspěch?
Za svůj volební úspěch bych považovala postup do druhého kola. Já nabízím naší společnosti své dlouholeté zkušenosti z oblasti školství, pokud je budu moci využít, budu ráda. Můj život nestojí na tom, zda budu, či nebudu senátorkou, a půjde dál tak jako dosud, což znamená, že i dál budu pomáhat dětem, které mají problém s pochopením matematiky, a pokračovat v komunální politice.
Rozhovor Haló novin s kandidátkou KSČM do Senátu ve volebním obvodu č. 37 - Jičín s Věrou Beranovou připravil Zbyšek KUPSKÝ
skola2 2862 x
Nahoru