Preference nejsou všechno.

StrasbourgByly doby, kdy ODS dominovala politické scéně v České republice. Privatizace, privatizace, privatizace. Tak nějak se odvíjel začátek 90. let. 30% byly běžné preference a zlí jazykové tvrdili, že v Praze – pokud by kandidovala do Senátu – zvítězí i tenisová raketa Václava Klause. Pak se ovšem zvedla sociální demokracie a Miloš Zeman ji přivedl do postavení, v němž začal souboj dvou velkých stran. Po Sarajevském atentátu se vše začalo zdánlivě vracet do původních kolejí, ale přece jenom některé příliš „provařené“ figury z čela strany zmizely. To neznamená, že by se ODS očistila nebo dokonce za masívní podvody a rozkládačky omluvila. Vrcholem celého vývoje byla proslulá amnestie V. Klause před koncem presidentského mandátu. To ale již ODS vládl nejdříve „chlap s gulami“ a potom „pan čistý“.
V. Klaus starší už zjevně delší dobu se směřováním strany není spokojen. Vytrácejí se klasické konzervativní hodnoty. Osobně se tomu nediví. Poklonkování v Brně před sudeťáky asi patří ke koloritu té správné pravice a pánové Fiala a Vokřál jsou v tom zajedno.
Po posledních volbách nastalo nové období. Do Poslanecké Sněmovny sice nadále vnáší podivné poznámky M. Kalousek a většinu má ANO a novicové od Pirátů a SPD, ale teprve vstup V. Klause mladšího do arény přinesl výrazné osvěžení. Jasná vystoupení, někdy „přes čáru“, jindy velmi trefně komentující situaci – to zahýbalo vedením ODS. Verdikt již známe – „hybaj ze strany i z postu předsedy Školského výboru“. Pokud vám to připomíná některé praktiky konce 40. let, pak – alespoň doufám – o život tady nepůjde. Ale rázné „vyakčnění“ mi něco silně připomíná. Někde jsem to už četl.
A pak tu máme pokus jednoho z čelných funkcionářů o revitalizaci kariéry. Z Prahy je to sice daleko, ale vedení ODS v Praze bystře zareagovalo. Uvidíme, zda stopka bude respektována. Nebo dojde k rušení organizace? To už jsme v Rádiu Jerevan. Tak to tedy dejme do pořádku. Takže se omlouvám, to se stalo v Ostravě a ne v Olomouci a nešlo o ODS ale o SPD. Ta analogie je poměrně volná – nebo je to Volný? To brzy uvidíme.
Rozhodně se v ODS něco děje a preference jsou již nějakou dobu dvouciferné. Jen jedno je jisté. Strana se nehodlá distancovat od hříchů minulosti – nebo se mýlím?
V Teplicích dne 17. března 2019 Jaromír Kohlíček

Zadavatel: KSČM  Zhotovitel : KSČM
skola2 802 x
Nahoru